Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası

Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası

Genel Kapsam

1) Hukuk Âlemi, 2018 yılında kurulmuş, gayesi hukukî içerik üretmek olan bir web sitedir.

2) Sitenin içerikleri, hukuk eğitimi almış/almakta olan hukukçu yazarlar tarafından hazırlanmaktadır.

3) Site içerisinde yer alan bilgi ve dokümanlar, hukukçu veya vatandaşlara yarar sağlaması maksadıyla oluşturulmuştur.

4) Site içerikleri, yarar amacı dışında farklı bir bilimsel iddia ortaya koymadan,  iyi niyet esaslı hazırlanmaktadır. Bu sebeple yazıların güncelliği ve doğruluğu konusunda oluşabilecek olumsuz durumlara karşı herhangi bir sorumluluk kabul edilmediğinin bilinmesi gerekir. Zira site içinde bulunan yazılar, hukukî tavsiye ve yönlendirme şeklinde algılanmamalıdır.

5) Yazarlar, yazdıkları yazılarda, kullanıcının kişisel durumlarına ilişkin herhangi bir hukukî güvence veya taahhüt vermemektedir.

6) Yazıların yayım tarihleri sayfa üzerinde gösterilmektedir. Bu sebeple yazının, yayımlandığı zaman şartlarına uygun olarak değerlendirilmesi gerekir.

7) Hukuk Âlemi site yayımcılık faaliyeti her yaştan kişinin erişimine açık bir şekilde sürdürülmektedir.

Telif Hakları

8) Site içinde yer alan yazı ve dokümanların yalnızca yayım hakkı Hukuk Âlemi web sitesine aittir. Yazılar üzerindeki genel haklar yazarın şahsına aittir.

9) Sitede bulunan içeriğin tamamı, 5846 s. Kanunun 34/3 hükmü gereği, yazılı talep ve onay olmadan hiçbir şekilde alınamaz ve başka yayım araçları vasıtasıyla yayımlanamaz.

10) 5846 s. Kanunun 35/4-2 hükmü gereği, iktibasın (alıntının) belli olacak şekilde yapılması ve alıntı yapılan yerin gösterilmesi mecburidir. Bu sebeple yazıların belli bir bölümünden alıntı yapılması hâlinde, ön bildirim ve kaynak linki göstermek kaydıyla alınması mümkündür.  Aksi takdirde yine aynı yasanın 71/3 hükmü gereği cezaî müeyyide uygulanma ihtimali devreye girebilmektedir.

11) Yazı içeriklerinde yer alan görsellerin tamamı telifsiz görsellerden oluşmaktadır. Dolayısıyla Hukuk Âlemi, görseller hakkında (logo hariç) herhangi bir hak iddia etmemektedir.

12) Sitede yayımlanan yazılar içinde telif hakkı ihlali noktasında oluşabilecek sorumluluklar yazarın şahsına aittir.

13) Yazı içerisinde gözden kaçan bir telif ihlali söz konusu ise, hakkı ihlal edildiği iddia edilen ilgilinin bildirimi üzerine söz konusu ihlal derhal giderilecek ve iyi niyetli yarar sağlanması açısından ilgili ile olumlu ilişki kurulmaya çalışılacaktır.

14) Telif hakları,  5846 s. Yasa kapsamında değerlendirilecektir. Aynı şekilde ilgililer ile iyi niyet esaslı olarak çözümler geliştirilmeye çalışılacaktır.

İhlal bildirimleri için bize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dış Site Bağlantılarına İlişkin

15) Hukuk Âlemi, farklı web sitelerine gerekli görülen durumlarda bağlantı verebilir. Bu bağlantılar, reklam anlaşması gereği veya bahsi geçen konunun farklı kaynaklardan da öğrenilmesi için gereklilik arz eden durumlarda verilmektedir.

16) Bağlantı verilen siteler hakkındaki sorun oluşma, ulaşılamama vs. durumları Hukuk Âlemi web sitesi sorumluğu kapsamında değerlendirilemez.

Reklam Politikası

17) Hukuk Âlemi gerekli gördüğü durum ve şartlarda doğrudan veya aracı reklam sağlayıcılar vasıtasıyla reklam yayımlayabilir.

18) Aracı reklam şirketleri vasıtasıyla sağlanan reklamlarda (örn: Google Reklamları), reklam şirketleri kullanıcılar hakkında, ilgi alanlarıyla alakalı ve kişilere özel reklam kampanyası yürütebilmeleri amacıyla bazı veriler alabilmektedir. Dolayısıyla bu verilerin kontrolü tamamıyla reklam şirketi inisiyatifindedir. Hukuk Âlemi bu verilerden haberdar olmamaktadır. Kişiler bu konuda kullanıcı tercihlerini ilgili reklam sunan yer ile (örn: Google Reklamları) bağlantı kurarak ayarlayabilir. Reklamlara ilişkin veri kontrolleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar bu sitelerin gizlilik politikalarını inceleyebilirler. Şu aşamada henüz, herhangi bir aracı reklam sağlayıcı tarafından reklam gösterimi yapılmamaktadır.

Yorumlara İlişkin

19) Hukuk Âlemi web site içinde yazıların alt kısımlarında herkese açık bir şekilde yorum yapabilme olanağı sağlanmaktadır.

20) Kişilerin yorum yaparken yazacakları mail adresleri, sayfayı görüntüleyen başka kişilerce görülmemektedir. Hukuk Âlemi yorum yapan kullanıcılarına bu konuda gizlilik taahhüdü vermektedir. Ancak elinde olmayan sebep ve engeller dolayısıyla bilgilerin alınması hâlinde herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir.

21) Kişiler üyelik olmadan, kolaylıkla yorum yapabilme olanağına sahiptirler.

22) Yorum yapan kullanıcıların, görünen isimleri ve yazdıkları yorum mesajı içinde, genel ahlak kurallarına aykırı, etik değerleri çiğneyen, hakaretvari söylem ve suçlamalar yapması halinde, yorumlarına onay verilmeyecektir.

23) Yorumlardan doğabilecek sorumluluklar, yorumu yapan kullanıcılara aittir. Bu konuda Hukuk Âlemi’ne herhangi bir sorumluluk isnat edilemez.

24) Kullanıcılar yorum yaparken genel ahlâk ve etik kurallara uygun hareket etmek zorundadır.

Abonelik İşlemi

25) Hukuk Âlemi, kullanıcılarına daha etkin bir şekilde ulaşabilmek ve yayımlanan yazılardan haberdar olabilmelerini sağlamak amacıyla abonelik uygulaması gerçekleştirmektedir.

26) Kullanıcıların abone olması için yalnızca e-mail adresi yeterli görülmüştür.

27) Abonelere, yeni yayımlanan yazıların bildirimi ile belli konularda duyuru ve kutlama gibi bildirim mailleri gönderimi yapılabilmektedir.

28) Abonelik işlemleri ile ilgili gerekli ortam WP tabanlı Email Subscribers eklentisi ile sağlanmaktadır. Bu yazılım ve eklentiden kaynaklı oluşabilecek sorunlarda Hukuk Âlemi web sitenin herhangi bir sorumluluğunun kabul edilmediğinin bilinmesi gerekir.

29) Abonelerin mail bilgileri, herhangi bir eklenti kaynaklı veya elinde olmayan sebeplerle çıkması dışında, Hukuk Âlemi’nin gizlilik taahhüdü kapsamındadır.

30) Aboneler, diledikleri zaman kendilerine gönderilen maillerde abonelikten çıkma bağlantısına tıklayarak abonelikten çıkabilirler.

Ziyaretçi Verileri

31) Bütün internet sitelerinde olduğu gibi Hukuk Âlemi web sitesi de kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek adına kullanıcı analizlerinden yararlanmaktadır. Bu konuda kullanılan veriler, kullanıcının ip adresi, internet tarayıcı bilgileri, site sayfalarında gezinme, oturum süresi, link tıklama etkileşimlerinden ibarettir. Bu veriler yalnızca kullanıcılara sunulan hizmetin daha nitelikli hâle getirilmesine yardımcı olması amacıyla sağlanmaktadır. Bu veriler kesinlikle şahsi tanımlama maksatlı kullanılmamaktadır.

32) Ziyaretçilerin web site içindeki sayfa görüntüleme hareketlerini çözümlemek amacıyla, Yandex Metrica kullanılmaktadır. Bu uygulamaya ilişkin gizlilik politikasına Yandex Metrica sayfasından ulaşabilirsiniz.

33) Hukuk Âlemi, WP tabanlı ve siteyi geliştirme maksatlı bazı eklenti/yazılımlar kullanabilir. Bu eklenti/yazılımlar sayesinde yukarıda belirtilen verilerin tarafımızdan elde edilmesi Hukuk Âlemi inisiyatifindedir. Ancak, bahsi geçen eklenti/yazılımlardan kaynaklı olumsuzluklar yaşanması hâlinde Hukuk Âlemi’ne sorumluluk isnat edilemez.

Kullanım Koşullarında Değişiklik

34) Hukuk Âlemi, gerekli gördüğü her durum ve şartlarda yukarıda bahsi geçen kullanım koşullarında, ön bildirimsiz ve sebep göstermeden değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

35) Bu sayfada görüntülenen kullanım koşulları en son ki güncel koşullar olarak kabul edilebilir.

Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikasının Kabulü

36) Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikası çerçevesinde, web siteyi kullanmaya devam etmekte olan kullanıcılar, işbu sözleşme hükümlerini kabul etmiş sayılmaktadır.